TT120N16SOFB01HPSA1
Product Categories
Beijing Silk Road Enterprise Management Services Co.,LTD
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
TT120N16SOFB01HPSA1
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors SCRs - Modules
Product Status : Active
Mounting Type : Chassis Mount
Package : Tray
Voltage - Off State : 1.6 kV
Series : -
Current - On State (It (AV)) (Max) : 119 A
Mfr : Infineon Technologies
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 190 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 2.5 V
Operating Temperature : 130°C (TJ)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 100 mA
Structure : Series Connection - All SCRs
Package / Case : Module
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 2250A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max) : 250 mA
Base Product Number : TT120N16
Number of SCRs, Diodes : 2 SCRs
Description : SCR MODULE SB20-1
Contact Now
SCR Module 1.6 kV 190 A Series Connection - All SCRs Chassis Mount Module