MSCDC300A170AG
Product Categories
Beijing Silk Road Enterprise Management Services Co.,LTD
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
MSCDC300A170AG
Category : Discrete Semiconductor Products Diodes Rectifiers Diode Arrays
Product Status : Active
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) : 300A
Operating Temperature - Junction : -40°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If : 1.8 V @ 300 A
Package : Tube
Series : -
Diode Configuration : 1 Pair Series Connection
Supplier Device Package : -
Reverse Recovery Time (trr) : 0 ns
Mfr : Microchip Technology
Technology : SiC (Silicon Carbide) Schottky
Package / Case : Module
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) : 1700 V
Mounting Type : Chassis Mount
Speed : No Recovery Time > 500mA (Io)
Base Product Number : MSCDC300
Current - Reverse Leakage @ Vr : 1.2 mA @ 1700 V
Description : PM-DIODE-SIC-SBD-SP6C
Contact Now
Diode Array 1 Pair Series Connection 1700 V 300A Chassis Mount Module